Vytisknout

Masáž tuina je jedním ze základních pilířů tradiční čínské medicíny a vychází z týž taoistické filosofie, která řeší člověka jako celek. Tento celostní přístup využívá znalosti sítě akupunkturních drah (fasciální sítě), které rozvádějí energii a výživu v rámci celého organismu. Tato “3D síť” propojuje hlavu, trup a končetiny a spojuje povrchové vrstvy těla s vnitřními orgány. Pokud v některých místech dochází ke stagnaci (bolesti, stažení), vzniká zde blokáda a napětí se přenáší dál v průběhu dráhy, což může způsobit problémy jinde na těle a může i negativně ovlivnit činnost vnitřních orgánů. Cílem masáže je tedy udržet síť drah průchozí, aby energie mohla v těle volně proudit. Díky znalosti průběhu drah a souvislostí ve vztahu povrch - nitro je možné masáží řešit i některé problémy vnitřních orgánů.

Nejčastější využití tuina masáží: problémy pohybového aparátu (akutní a chronická bolest, svalová ztuhlost), bolesti hlavy a migrény, nespavost, napětí a stres, úzkost, chronická únava, trávicí a gynekologické problémy.

Základní specifika masáže Tuina

Základní účinky masáží Tuina

Z hlediska tradiční čínské medicíny prováděním masáží dosahujeme tyto účinky:


 Z hlediska moderní medicíny lze u masáží uvést pozitivní působení masáže na:


Účinky vybraných masážních postupů

Kontraindikace

Masáž neprovádíme v případě akutních infekčních onemocněních, onkologických nemocích v průběhu léčby, v prvních třech měsících těhotenství v oblasti břicha a beder, zlomenin, krvácivých stavů, při akutním krvácení do mozku, kožních nemocích, při tuberkulóze, po velké fyzické námaze, vyhladovění nebo přejedení se, v opilosti.

Já a masáž Tuina

S tuinou jsem se potkala poprvé v roce 2017, kdy jsem si ji vyzkoušela přímo “na vlastní kůži”. Natolik mě zaujala, že jsem se rozhodla ji studovat, udělala si základní masérský kurz a dále pokračovala ve studiu na 1. škole tradiční čínské medicíny a Andao Institute v Praze. Prvním impulsem ke studiu byly manželovy problémy s bolestí zad a touha naučit se, jak mu pomoci. V tuina masážích jsem se ale nakonec našla natolik, že jsem opustila své původní zaměstnání a masážím se věnuji profesně. 

Na masáži tuina se mi líbí nejvíce to, že je postavená na celostním přístupu k člověku. Lidské tělo se učím vnímat v širších souvislostech jako spojitou 3d síť drah, jejichž funkce, energie i napětí reaguje na fyzickou, ale i emoční zátěž, naši posturu a třeba i životosprávu, a tímto dále ovlivňuje kondici důležitých vnitřních orgánů. Další věc, co se mi na tuině líbí, je rozmanitost při práci jako takové. Je mnoho technik, které lze do masáže zapojit. Od využití akupresury, stimulace reflexních bodů plosky, baňkování, moxování, guashy, až třeba po ušní akupunkturu. 

Masáží doslova žiju, poznávám ji, studuji ji, ale hlavně ji používám k tomu, abych udržela sebe a své blízké v dobré kondici. Inspirací je mi tradice dávné Číny, kde si rodinné klany tuto dovednost předávaly z generace na generaci, aby si udrželi zdraví v dobách, kdy lékařská péče nebyla dostupná zdaleka všem.

Závěrem

Budu moc ráda, když vyzkoušíte, prožije, uděláte si názor a podělíte se se mnou o zpětnou vazbu…. a třeba se o tuině zmíníte někomu dalšímu, tak, aby se tato metoda dostala více do povědomí. Stojí za to.